Projekt „Ram i Bit w krainie Albionu – cykl zajęć edukacyjnych z języka angielskiego i informatyki wyrównujących szanse uczniów z terenu miasta Węgrowa" realizowany był w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki z Europejskiego Funduszu Społecznego z poddziałania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Jego beneficjentem było Miasto Węgrów. Projekt skierowany był do uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, trwał od 01.03.2008r. do 30.04.2009r.
Całkowity koszt projektu wyniósł 50 000zł, z czego kwota dofinansowania stanowiła 85% poniesionych wydatków.
W projekcie wzięło udział 60 uczniów.
Cel główny projektu to wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów pochodzących ze środowisk zagrożonych patologią i niedostosowaniem społecznym. Realizacja projektu stanowiła odpowiedź na problem nierównego dostępu do edukacji osób, które napotykają na trudności w korzystaniu z różnych form zajęć pozalekcyjnych.
Osiągnięcie celu głównego było możliwe przez osiąganie celów szczegółowych:
- Osiągnięcie wyższych kompetencji językowych i informatycznych u uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym;
- Podniesienie umiejętności oraz kompetencji o kluczowym znaczeniu dla zdolności do kontynuowania edukacji;
- Zwiększenie u uczniów objętych projektem poczucia własnej wartości;
- Zwiększenie u uczniów motywacji do nauki języków obcych i informatyki;
- Zmniejszenie dysproporcji pomiędzy uczniem zdolnym i mało zdolnym;
- Umożliwienie dostępu do technologii informatycznych, oprogramowania i sprzętu multimedialnego;
- Nabycie kompetencji interkulturowych, niezbędnych do funkcjonowania w wielojęzycznym i wielokulturowym współcześnie świecie.
Każdy uczeń uczestniczył w warsztatach z języka angielskiego i informatycznych. Przeprowadzono łącznie 316 h warsztatów z języka angielskiego i 316 h warsztatów z informatyki. Uczniowie pracowali w 4 grupach po 15 osób. Zajęcia były prowadzone przez czterech nauczycieli. Zakupiono również telewizor, odtwarzacz DVD oraz licencję na program komputerowy Baltie na kwotę 5 000 zł.
Cykl warsztatów został poprzedzony spotkaniem inaugurującym z udziałem władz miasta, dyrekcji szkoły, prezesa UKS „Świetlica Społeczna”, zaprzyjaźnionych sympatyków Szkoły i Świetlicy. Projekt został również zakończony spotkaniem zamykającym połączonym z prezentacją multimedialną ukazującą przebieg zajęć i zdobyte umiejętności, w realizacji której uczniowie wykazali się znajomością obsługi sprzętu ( aparatu cyfrowego, kamery ) i pracy w programie Windows Movie Maker i Baltie oraz języka angielskiego. Przez cały czas trwania projektu podejmowane były działania promocyjne ( ogłoszenia, plakaty, broszury ) reklamujące podjęte inicjatywy wyrównywania szans edukacyjnych na terenach wiejskich.