portal

PL EN
badge.png2cd3505bc8287dd8cca8839602513a32
Warto zobaczyć
Piątek, 05-12-2014
grafika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Siedlce
to niemal 80-tysięczne miasto, to otwarta Brama w Dolinę Bugu i stolica wschodniej części Mazowsza. Złote czasy w dziejach miasta nastąpiły za księżnej Aleksandry Ogińskiej z rodu Czartoryskich, dzięki której istnieją najważniejsze zabytki miasta m.in. Ratusz Miejski, Kościół pw. Św. Stanisława, Kaplica Św. Krzyża, Pałac Ogińskich. W Siedlcach zobaczyć trzeba dzieło sztuki hiszpańskiej jedyne w Polsce - „Ekstazę św. Franciszka” pędzla El Greca oraz jedyne tego typu na świecie, organy Joachima Wagnera. Pobyt w Siedlcach to doskonała okazja do poznania wielu urokliwych miejsc oraz gościnnych mieszkańców.

http://www.siedlce.pl/

 

Ciechanowiec Miasto w woj. podlaskim, położone w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu i Nurca” oraz obszarze „Natura 2000”. Malowniczy charakter mazowiecko-podlaskiego pogranicza sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Piękne widoki, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, wysoka jakość usług turystycznych oraz atrakcje kulturalne sprawiają, że ten kto raz odwiedził Ciechanowiec i jego okolice, powraca tu wielokrotnie. Oddalony od Warszawy o 130 km i tylko 2 km od granicy Mazowsza zawsze był i jest Bramą na Podlasie.

http://www.ciechanowiec.pl/

 

Gmina Sokołów Podlaski położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie sokołowskim, w odległości 100 km od Warszawy i 30 km od rzeki Bug. Teren gminy wchodzi w skład czystego ekologicznie obszaru „Zielonych Płuc Polski". Od zachodu gmina graniczy z gminami Liw, Miedzna oraz miastem Węgrów, na północy z gminą Kosów Lacki, od wschodu z gmina Sabnie i Repki oraz od południa z gmina Bielany. Zajmuje powierzchnię 137 km i liczy 6438 mieszkańców. W jej skład wchodzi 36 sołectw.

http://www.gminasokolowpodl.pl/

 

 

Miasto i Gmina Łosice położone są we wschodniej części województwa mazowieckiego w Powiecie Łosickim. Zajmowany obszar to 121,22 km². Przez gminy przepływa rzeka Toczna – lewobrzeżny dopływ Bugu. Obecnie zamieszkuje tu ponad 11 tys. mieszkańców. Położenie gminy na szlaku turystycznym do miejscowości nadbużańskich znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, a także do znanych i ciekawych miejsc kultu religijnego (Leśna Podlaska, Kodeń) oraz stadniny koni w Janowie Podlaskim, czyste środowisko naturalne stwarzają doskonałe warunki do turystyki krajoznawczo-przyrodniczej.

http://www.losiceonline.republika.pl/


Łuków
jest miastem z blisko 800-letnią historią, miastem dynamicznym i stale rozwijającym się. Taki wizerunek zawdzięcza przede wszystkim mieszkańcom, wśród których jest wielu znakomitych sportowców i społeczników działających na rzecz miasta. Gościnność i otwartość Łukowian pozwala podejmować i pielęgnować współpracę z miastami partnerskimi. Łuków położony jest we wschodniej części Polski, w północno – zachodniej części województwa lubelskiego, na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

http://www.lukow.pl/

 

Miasto Mińsk Mazowiecki położone jest we wschodniej części Mazowsza, w odległości ok. 38 km od centrum Warszawy oraz 50 km od Siedlec, przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Warto tu zobaczyć Plac Stary Rynek  w sąsiedztwie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego z odrestaurowanym dziedzińcem, multimedialną fontanną oraz nowoczesnym placem zabaw.  Zapraszamy do  Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich, gdzie kultywuje się pamięć o tradycjach ułańskich wojska polskiego na pamiątkę stacjonowania w mieście tej formacji przed  II wojną światową.

http://www.minsk-maz.pl/

 

Sokołów Podlaski (pow. 17,5 km2, 19.257 mieszkańców) to miasto na historycznym szlaku handlowo-pocztowym Warszawa-Wilno, zwanym Wielkim Gościńcem Litewskim. Współcześnie leży w województwie mazowieckim. Sokołów Podlaski to miasto o ciekawej historii, przedstawionej m.in. w nowoutworzonym Sokołowskim Szlaku Historycznym. Szczegółowe informacje o atrakcjach turystycznych Sokołowa Podlaskiego można znaleźć na stronie: http://turystyka.sokolowpodl.pl.

 

Międzyrzec Podlaski to nieszablonowe miejsce tętniące życiem, pełne inspirujących wydarzeń, twórczych ludzi, którzy szarą codzienność zamieniają w niezwykłą przygodę, dzielą się pozytywnymi emocjami i zarażają innych chęcią wielowymiarowego rozwoju osobistego. Międzyrzec Podlaski dąży do bycia centrum inspirujących inicjatyw, do bycia miejscem spotkań młodych ludzi przybywających tu z racji licznych wydarzeń sportowo – kulturalnych, które przyciągają bogatą i niestandardową formułą. Odwiedzający mogą rozwinąć swoje pasje i umiejętności, wyrazić swoją osobowość i charakter, zmierzyć się z innymi na polu sportowym, kulturalnym oraz edukacyjnym. Mogą nawiązać nowe znajomości i trwałe więzi.

http://www.miedzyrzec.pl/


 Siedzibą Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie jest zamek zbudowany ok.1429 r. dla księcia mazowieckiego Janusza I Starszego i rozbudowany w XVI w. przez księżnę Annę Mazowiecką oraz królową Bonę. Zamek niszczyli Szwedzi w 1656 i 1703 r. W ruinach w 1782 r powstał dwór barokowy. Kolekcja muzeum zawiera militaria z XV-XX w., portrety wodzów, sceny batalistyczne, myśliwskie, zabytkowe meble i tkaniny. W Sali Rycerskiej zamku odbywają się koncerty a na wieży wystawy czasowe. Liw nawiedzany jest przez duchy a zwłaszcza widmo kasztelanowej Ludwiki zwanej Żółtą Damą, ukazującej się o północy.

http://www.liw-zamek.pl

Gmina Liw położona jest na historycznej granicy Mazowsza i Podlasia w odległości ok. 70 km od Warszawy. Jej tereny położone są w granicach Siedlecko-Węgrowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i obszaru Natura 2000. Posiada wysokiej klasy zabytki takie jak: Zamek w Liwie i Pałac w Starejwsi. Przez jej teren przebiegają szlaki turystyczne: Doliny Liwca, Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz kajakowy rzeką Liwiec. Malownicze położenie, piękno przyrody, szereg zabytków architektury zachęcają do odwiedzenia całej Gminy Liw, która jest spadkobierczynią dawnej Ziemi Liwskiej.

http://www.liw.pl/

ODWIEDŹ RÓWNIEŻ:

 

Gmina Krasne http://krasne.pl/

Gmina Kołbiel http://www.kolbiel.pl/

Miasto Drohiczyn http://www.drohiczyn.pl/

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie http://www.kultura-drohiczyn.pl/

Gmina Długosiodło http://www.dlugosiodlo.pl/

Gmina Mińsk Mazowiecki http://www.minskmazowiecki.pl/

Miasto Ostrów Mazowiecka http://www.ostrowmaz.pl/

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
ProgramRegionalny.pngaec086ecdf68772df1e74a1839ff1e82
Mazowsze.png9d2f17e95306f98ad75afaa74b907ed2
UE.png7b42be01d7c615752e76180b9f5ca324
Strona współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Pogoda Węgrów z serwisu