portal

PL EN
badge.png29dbe8bec938eee4cfeddba1a6c26d89
Szlak Doliny Liwca
Piątek, 14-11-2014
grafika

Szlak przeznaczony jest dla turystów zmotoryzowanych lub rowerzystów.

Trasa szlaku biegnie przez cały Powiat Węgrowski, co pozwala na zobaczenie najpiękniejszych krajobrazów i ciekawych zabytków. Dzieli się na dwie części: północną i południową.

Część południowa zaczyna się w Grębkowie. Wita nas przepięknym, trójnawowym, neogotyckim kościołem z przełomu XIX i XX w. Dalej biegnie do Suchej – rodowego gniazda rodziny Cieszkowskich, gdzie obecnie znajduje się Skansen i Muzeum Architektury Drewnianej. Jadąc w kierunku Liwa mijamy pozostałości po grodzie obronnym z XI w. w postaci potężnych wałów. Następnym punktem jest Liw. Zobaczmy tam ruiny Zamku strzeżącego niegdyś granic między Mazowszem a Podlasiem. Obecnie znajduje się tu muzeum – zbrojownia, a na wieży wystawy czasowe. Najpiękniejsze krajobrazy i zakola doliny Liwca oglądać można z Sowiej Góry. Punkt widokowy znajduje się kilka minut drogi za Jarnicami. Po odpoczynku na łonie natury ruszamy do Węgrowa. Serce Doliny Liwca ma ponad 500-letnią historię. Najciekawszymi obiektami w mieście są Bazylika Mniejsza z Lustrem Twardowskiego, zespół poreformacki oraz Dom Gdański. Miasto oferuje wiele atrakcji, szeroką bazę noclegową i gastronomiczną.

Część oółnocna swój początek ma w Starejwsi, gdzie wart zobaczenia jest zespół Pałacowo-Parkowy z XVII w – siedziba właścicieli Węgrowa. Następnie przejeżdżamy przez Borzychy. Ciekawą atrakcją miejscowości jest wioska indiańska przyjazna dzieciom oraz ferma strusi afrykańskich. W kolejnej miejscowości – Paplinie, zobaczymy przepiękny dwór modrzewiowy z połowy XVIII w. W Kamionnie znajduję się dworek  murowany z XIX otoczony parkiem. W Baczkach drewniany dwór z XVIII w., lamus (obecnie dom mieszkalny) według tradycji kaplica ariańska z XVIII wieku, oraz park krajobrazowy z XVIII wieku z aleją i okazami starodrzewu. Łochów to drugie miasto w powiecie, które rozwinęło się dzięki kolei i infrastrukturze z nią związanej. Główna atrakcją miasta jest wielokrotnie przebudowany dwór z XVIII w. Obecnie prywatne centrum szkoleniowe. Na koniec czeka na nas Muzeum Gwizdków w Gwizdałach, gdzie znajduje się kilka tysięcy eksponatów.

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
ProgramRegionalny.png0a5d2e1a005ad90cae9a5d650dd2f3f2
Mazowsze.png4dd8aaa4f7a45022a3f77f5ddc9ef332
UE.png3a37061d8a89b2d94c4ec40cef64cef4
Strona współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Pogoda Węgrów z serwisu